Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób

Informacje

Dodany: 2019-10-01
Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
art

Skuteczne działania w zwalczaniu chorób zbóż

Wyniszczające choroby zbóż są dużym problemem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez Tiofanat metylowy 500 sc i choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się bardziej zaawansowane symptomy, bo jedynie w ten sposób możemy mieć jakąkolwiek szansę ocalić potencjał plonu. Wykorzystanie ochronnych rozwiązań intensyfikujących trwałość zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu kłopotom chorobowym.

Zabezpieczenie zboża przed chorobami - polecane działania okresowe

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest w wielu przypadkach znacznie bardziej efektywne oraz ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku jęczmienia bądź innego zboża należałoby się zaintrygować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej istotnych, które warto wdrożyć, by choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie stanowiły większego problemu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• nadzorowanie obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest istotne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma de facto gigantyczne znaczenie.

Zbytnio wysokie ilości oraz wskaźniki żyzności azotu mogą wywoływać nadto grube, bujne drzewostany, jakie są w stanie mieć obniżoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, bądź inne rodzaju fungicyd. Jest to zwłaszcza prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty sadzenia, zgnilizna twardzikowa oraz wybór produktów o większej odporności bądź też akceptacji na koronne szkodniki oraz schorzenia, takie jak jęczmień choroba może wspomóc zminimalizować ryzyko znacznych strat. Pierwsza forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę akcesoryjną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby również zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz to pokaźniejszą renomą tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników doceniany jako skuteczna forma asekuracji.